UYARI: İnternet bir özgürlük ortamı, evet fakat her site gibi bu site de yayınına devam edebilmesi için reklam almak zorunda, ama büyük ihtimalle siz de reklam görmekten sıkıldığınız için AdBlock veya benzeri bir programı kurdunuz. Bu durum anlaşılır bir durum birçok kişi bunu yapıyor, fakat bu yapıldığı zaman da siteler masraflarını karşılayamadıkları için kapanmak zorunda kalıyor. Sitemiz AdBlock kullanan birini "Sen siteye girme" kardeşim diye engellemiyor çünkü özgürlük bunu gerektiriyor, siteyi seven zaten AdBlock'u kapatıp desteğini gösterir buna gerek yok, bu yüzden sitede özgürce dolaşacak sadece her dolaştığınız sayfalarda bu uyarı bulunacaktır....
Logo
mobilmenu
RenkliKodlar
İnternet Information Services IIS kurulumu

İnternet Information Services (IIS) kurulumu


Bu yazıda Windows'a İnternet Information Services (IIS) kurulumu ve ardından IIS üzerinde çalışacak şekilde PHP ve MYSQL kurulumu anlatmaya çalışacağım bu kurulumda ihtiyacımız Windows Home Premium, Professional veya Ultimate'e kurulu bir bilgisayar, Home Basic üzerine de IIS kurulumu yapılabilir fakat bazı kısıtlamalar mevcut (IIS Manager gibi)  bu da Web Platform Installer yardımıyla yapılabiliyor ancak anlatımdaki kurulumdan farklı olduğu için Windows'u Home Premium, Professional veya Ultimate'ye yükseltiniz.

Kurulum


Denetim Masası, Programlar, Programlar ve Özellikler'i  (Program Ekle Kaldır) açalım dilerseniz çalıştır appwiz.cpl yazarak ta açabilirsiniz.
iis_kurulumu1
Sol tarafta olan Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğinden windows özelliklerini açıyoruz ve devam ediyoruz.
iis_kurulumu2
Resimde gördüğünüz gibi İnternet Information Services seçeneğini işaretledikten sonra seçeneği genişleterek World Wide Web Hizmetlerini de genişleterek Uygulama Geliştirme Özelliklerindeki ASP, CGI de seçerek devam ediyoruz ASP.NET ihtiyacınız varsa onu da seçebilirsiniz Tamam diyerek kuruluma başlayabilirsiniz.

iis_kurulumu3
Kurulum bitince herhangi bir tarayıcıyı açıp http://localhost adresini yazarak test ediniz üstteki gibi bir görüntü elde ederseniz IIS kurulumu başarılı şekilde tamamlandi demektir artık asp dosyalarınızı C:\inetpub\wwwroot dizinine kopyalatarak çalıştırabilirsiniz kurulumla gelen dizindeki dosyaları silebilirsiniz.

İnternet Information Services (IIS) dizin izinleri okuma yazma


Windows'ta bu kadarı ile asp kodlarımız çalışır sorun çıkmaz ancak dizin işlemleri,  access veritabanı çalışması için klasör izinleri vermemiz gerekmekte bunun için dosyalarımızın çalışacağı dizin olan C:\inetpub\wwwroot dizinine izin vereceğiz.
çalıştır'a inetmgr.exe yazarak veya (Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Yönetimsel Araçlar\İnternet Information Services (IIS) Yöneticisi) çalıştırın.
iis_dizin_izinleri1
Default Web sitesine sağ tıklayarak izinleri düzenle seçin.
iis_dizin_izinleri2
Kırmızı okun gösterdiği gibi devam edin
iis_dizin_izinleri3
Kırmızı oklarla belirttiğim gibi IIS_IUSRS seçip alt bölümden tüm izin ver seçeneklerini işaretleyin, aynı olayı C:\inetpub\ içinden wwwroot klasörüne sağ tıklayarak ta yapabilirsiniz.

İnternet Information Services (IIS) Üst yolları ve hata iletileri etkinleştirme


Üst dizinlerden dosya dahil (include) etmeye çalışınca bazı hatalar alırsınız ilk başlarda  (An error occurred on the server) İşlem sırasında sunucuda bir hata oluştu gibi bir hata alırsınız hata iletilerini etkinleştirince daha detaylı hatalar verecek ve bize sorunu çozmemize hatanın hangi satırda olduğunu belirterek yardımcı olacaktır  IIS Yöneticisini kapamadan devam edelim.
iis_ustyollar1
Default Web sitesini seçip ASP çift tıklayarak devam edelim.
iis_ustyollar2
Resim herşeyi açıkça gösteriyor zaten üst yolları true ve altta Hataları tarayıcıya göndermesi için için true seçip Uygula diyerek tamamlamış oluyoruz bu işlemden sonra IIS Yöneticisi ilk sayfasındaki sağ tarafta eylemlerden IIS yeniden başlat diyoruz ve artık IIS hataları tarayıcıda detaylı şekilde gösterecek ve varsayılan olarak devre dışı olan Üst Yolları Etkinleştirecektir.

İnternet Information Services (IIS)'e PHP ve Mysql kurulumu


Eğer sadece ASP ve access veritabanı ile çalışacaksanız devam etmenize gerek yok ancak Mysql veya PHP'yi de isterseniz devam ediniz ama yine de belirteyim amacınız sadece PHP çalıştırmaksa ozaman IIS bile kurmayın IIS üzerine her nekadar PHP kurulabilse de htaccess dosyaları burda kullanamazsınız gelişmiş bir PHP için Wampserver veya Xampp kurunuz fakat Mysql ihtiyacımız muhtemeldir onu kurabilirsiniz ben anlatımda iksini birden yapacağım siz istemediğinizi kurmayın.
Kurulumu Web Platform Installer yardımıyla yapacağız https://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx adresine gidin indirip varsayılan ayarlarda kurulumu yapın kurulum bitince program açılacaktır veya  IIS Yöneticisine bakın oraya eklenmiş olacaktır.
iis_web_platformu
Web Platformu açınca arama kutusuna PHP veya Mysql yazarak yüklenebilir arama sonuçları ekranda görünecektir.
iis_php_kurulumu1
Arama sonuçlarından kuracağimiz PHP seçeneğin sağındaki ekle butonuyla sepete ekleyin
iis_mysql_kurulumu1
Aynı şekilde Mysql de ekledik sol altta sepette olan yüklenmeye hazır öğeleri görebilirsiniz.
iis_php_mysql_kurulumu
Eklediğimiz öğeler ikiydi evet kafanız karışmasın Php Yöneticisi ve Sql driveri kendi ekler çünkü IIS bunlara da ihtiyaç duyacak hatta Php Yöneticisi IIS yöneticisine eklenecek birçok PHP ayarı bileşenlerini ordan yönetebileceğiz Web Platformunda Yükle butonuna basınca karşıdan yükleme yapacak ve kuruluma geçecektir.
iis_php_mysql_kurulumu2
Kurulum sırasında Mysql için parola belirtmemiz istenecektir varsayılan kullanıcı root istediğimiz şifreyi belirleyip tamamlanması bekleyin

Tüm kurulumlar ve ayarlar böylece bitti artık site dosyalarınızı C:\inetpub\wwwroot dizinine atarak IIS'in keyfini çıkarabilirsiniz.
Başka bir yazıda görüşmek dileği ile kendinize iyi bakın..

İnternet Information Services IIS kurulumu Yorumları:


Bu yazıya toplam 2 yorum yapılmış.
Toplam 1 sayfa yorum var, Gösterimde olan yorum sayfası 1
03 Mart 2022, 11:15
Ömer yazdı:
Merhabalar.
Web platformu yükleyicisi ile yapılan yüklemeleri internet bağlantısı olmayan bir bilgisayara nasıl yapılabilir?
04 Mart 2022, 01:00
Mehmet Ibrahim yazdı:
Merhaba daha önce bir deneyimim olmadı ancak bunun için internet erişimi olan bir bilgisayardaki kurulumları Komut Satırı üzerinden yardımcı bir programla yedek alıp çevirimdışı bir makineye taşımak mümkün
Web platformu yükleyicisini ve çevrimdışı özellikleri için güncelleme belgelerini şu adreste https://docs.microsoft.com/en-us/iis/install/web-platform-installer/web-platform-installer-v4-command-line-webpicmdexe-rtw-release bulabilirsiniz.

Anladığım kadarı ile WebPICMD.exe indirip kuruyoruz CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırıp yedeklemek istediğimiz yüklemelerin kopyasını alıyoruz örnek çalıştır kodu

WebPICMD.exe /Offline /Products:PHP56 /Path:C:\webpioff

işlem bitince C:\webpioff dizinine PHP56 için gerekli dosyaları ve ayarları yedekliyor daha sonra bu dizini ve WebPICMD.exe yi çeviridışı olan makineye alıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz

WebPICMD.exe /Install /Products:PHP56 /XML:C:\webpioff\feeds\latest\webproductlist.xml

Sadece anladıklarımı anlatıp yardımcı olmaya çalıştım dediğim gibi herhangi bir deneyimim yok bu konuda
Kolaygelsın
  • 1Bağlan

Yorumunuza cevap yazilmasi durumunda bildiri almak istiyor musunuz?