UYARI: İnternet bir özgürlük ortamı, evet fakat her site gibi bu site de yayınına devam edebilmesi için reklam almak zorunda, ama büyük ihtimalle siz de reklam görmekten sıkıldığınız için AdBlock veya benzeri bir programı kurdunuz. Bu durum anlaşılır bir durum birçok kişi bunu yapıyor, fakat bu yapıldığı zaman da siteler masraflarını karşılayamadıkları için kapanmak zorunda kalıyor. Sitemiz AdBlock kullanan birini "Sen siteye girme" kardeşim diye engellemiyor çünkü özgürlük bunu gerektiriyor, siteyi seven zaten AdBlock'u kapatıp desteğini gösterir buna gerek yok, bu yüzden sitede özgürce dolaşacak sadece her dolaştığınız sayfalarda bu uyarı bulunacaktır....
Logo
mobilmenu
RenkliKodlar
XAMPP Apache server Mysql kurulumu

XAMPP Nedir?XAMPP ücretsiz popüler bir PHP geliştirme ortamı olarak kolay kurulumu ile geliştirdiğimiz PHP uygulamalarımızı çalıştırabilen, Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl'in kolaylıkla yüklenilebilmesi ve kullanılabilmesi için ayarlanmıştır. Windows, Linux ve OS X için dağıtımlar mevcuttur, kişisel kullanım için ücretsizdir buda XAMPP'ı PHP'ciler için vazgeçilmez bir araç yapıyor.

Karşıdan yükleme ve KurulumXAMPP'ı https://www.apachefriends.org/tr/index.html adresinden yaklaşık 110mb olan dosyayı indirdikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz ancak daha önce Windows'a Mysql kurduysanız silmeniz daha iyi olur XAMPP silmeden de kurulur ancak Mysql'in ayarlarına  XAMPP üzerinden erişemezsiniz uygulamalarınız XAMPP ile gelen Mysql değil de diğeri ile çalışır bu detayı belirttikten sonra kuruluma geçelim.

xamp_download
Gördüğünüz gibi (64 bit) sürümü bulunmuyor sorun değil (64 bit) Windiws'ta da bu kullanılıyor ve sorun çıkmıyor rahat olun

xamp_kurulumu_1

Ben PHP için kurulum yapıyorum o yüzden sadece bu seçenekleri seçtim diğer bileşenler gereksiz çünkü localhost'tan ne mail göndereceğim nede localhost'ta uzaktan FTP ile erişim yapmayacağım ileri diyerek devam ediyoruz.
xamp_kurulumu_2

Kurulacak dizin soruluyor varsayılan olarak C:\xampp dilerseniz değiştirilebilir devam edin kurulumu tamamlasın kurulum bitince masaüstü simgeniz oluştuysa ordan oluşmadıysa programlar içinden XAMPP'ı açın saatin yanına XAMPP iconu geldiğinde yeşillendiyse Apache server artık çalışıyordur.
xamp_kurulumu_son

Show/Hide yada icona çift tıklayarak Control Panel'i açıyoruz.
xampp_kurulumu_servis

Stop Start butonları servisi başlatır veya durdurur Config butonu yapılandırma dosyalarına erişim sağlar.
Artık PHP dosyalarınızı C:\xampp\htdocs dizinine taşıyıp tarayıcıya http://localhost yazarak test edebilir sitelerinizi localhostta çalıştırabilirsiniz
Bu kurulum sonucu Mysql kullanıcı adı root şifreniz boş kurulur uygulamalarınızda şifre kısmını boş brakmak zorundasınız eğer XAMPP ile kurulan Mysql'in şifresini değiştirmek isterseniz Control Panelinden Shell butonuna basarak konsolu açın ve aşağıdaki komutu yazıp enter basınız.
mysql> UPDATE mysql.user SET Password="root" where User="root"; 
komut içinde kırmızı olarak belirttiğim yer Mysql şıfremizdir komut sonrası artık Mysql bağlantılarınızda Mysql şifresini de belirtmeyi unutmayın


XAMPP Apache server Mysql kurulumu Yorumları:


Bu yazıya toplam 1 yorum yapılmış.
Toplam 1 sayfa yorum var, Gösterimde olan yorum sayfası 1
13 Şubat 2020, 12:44
Nejdet ACAR yazdı:
Ben yıllardır Xampp Server kullanıyorum. Birçok localhost yazılımı kullandım. En az sorun yaşadığım uygulama bu oldu. Php konusunda kendini geliştirmek isteyenlere tavsiye ederim. Yeni versiyonları artık hem 64 bit destekli hem de daha sorunsuz çalışıyor.
  • 1Bağlan

Yorumunuza cevap yazilmasi durumunda bildiri almak istiyor musunuz?